Wing Chun

Egy dél kínai harcművészet az 1800-as évekből, ami leginkább a kéz technikákra épít.

Egy közelharcra ki tökéletesített stílus, amit arra fejlesztettek ki, hogy a Mandzsú megszállás alatt a civil felkelők visszavághassanak. Az átlagemberek a sikátorok szűkösségét használták ki, hogy közel nyomulva elfojtsák a nagyobb fizikai erővel, több esetben fegyvert használó katonák erejét.

Rövid távú gyors kéz kombinációk jellemzik, öv alatti rúgásokkal kombinálva.

A legenda szerint egy Shaolin apáca Ng Mui fejlesztette ki…de ez nincs semmivel alá támasztva. A történet alapját az a tény szolgálta, hogy tényleg lerombolták a déli Shaolin templomot és sok szerzetes bujt meg Foshanban.

Valószínűbb, hogy a tavasz jelentése (Wing Chun/Gyönyörű tavasz) a Ming dinasztiára utal, tehát egy titkos társaság stílusa volt amilyen pl a Fehér Lótusz. Ezek a társaságok a Csin dinasztiát, a Mandzsukat akarták megbuktatni.

Az viszont tény, hogy a Shaolinok kéregetésük, vándorlásuk alatt gyakran osztották meg Kung Fu stílusok alapjait a védtelen falvak lakóival.

És ez itt a lényeg. A kínai kung fu szellemisége azt diktálja, hogy akinek szüksége van rá, annak jár az önvédelem. A Kung Fu.

Sajnos ezt a stílust nagyon befolyásolta Kung Fu politika, az, hogy a mesterek felváltva állítják, hogy az ő stílusuk a jobb és az lett fontosabb, hogy kinek van több tanítványa és mennyit fizet.

Sajnos ez a szellem nyugaton még nagyobb befogadásra talált és ezt a kört szeretném megtörni.

Ez egy jó stílus sokszor rossz ember kezében. Vannak olyanok, akik gyakorlatilag megvették a mestervizsgát és lehet, hogy tudják fejben a technikákat, de egész életükben nem sparringoltak 3 percet. Nem használták utcán.

Nos én nem ilyen vagyok. Én a Shaolinban kezdtem tanulni 13 évesen és az a szellemiség ragadt rám. Nálunk van sparring és van erőnlét és nem csak 20 perc varázslás a levegőben.

Ez azért fontos mert azt vettem észre, hogy akik nálam ismerkednek a stílussal megrökönyödnek és sokszor ezért nem folytatják a tanulmányaikat, mert azt hiszik valamilyen szellemi erővel fogják legyőzni a támadóikat. Nem, ez nincs így.

Sokan állítják, hogy egy 50 kilós nő legyőzhet egy 100 kilós férfit technikával… erre igen kevés az esély. Egy nőnek ahhoz is duplán kell edzenie, hogy egy ilyen támadást átvészeljen és el tudjon menekülni. Igen szemen tudod szúrni az ellenfelet… ha nem mozog, nem reagál a kapálózásra és nem csapott az első 5 másodpercben a falhoz. A torok támadások hasznosak. De például engem sparring közben vertek torkon és marhára fájt, alig kaptam levegőt és egy hétig alig tudtam beszélni…de lenyomtam még 5 perc bunyót így ebben az állapotban.

Ahhoz, hogy megvéd magad a stílussal 3 év kőkemény edzés kell. De ha sikerül páratlan képesség birtokába kerülsz, amit kínaiul úgy hívnak Kung Fu.

A mesterré váláshoz pedig 6-8 év kell.

Nálunk semmi sem kötelező. Nincs kötelező vizsga, tábor, szeminárium stb. Ha szeretnél tehetsz és felkészítünk rá.

De csak egy kötelességed van itt. Az edzés és tanulás!